מס על ביטקוין: כמה נשלם למס הכנסה ואיך זה משפיע עלינו? [חובה לדעת]

עודכן: 3 בפבר׳

השקעה במטבעות וירטואלים הפכה בשנים האחרונות לטרנד חם בו המוני ישראלים מצליחים לייצר הכנסה נוספת מהאינטרנט. עם זאת, אל לנו לשכוח, כהיותנו אזרחים במדינת ישראל, מחובתנו לדווח על כל רווח שאנו מייצרים. אז כמה מס על ביטקוין והרווחים ממנו? כיצד משלמים אותו ואיך ניתן להפחיתו למינימום האפשרי כחוק כדי להרוויח כמה שיותר? כל הפרטים בכתבה הבאה.

כמה מס צריך לשלם על ביטקוין

תוכן עניינים:

מס על ביטקוין

האם הביטקוין חוקי?

מיסוי ביטקוין בישראל: איך זה עובד

מיסוי מטבעות וירטואלים

כללים להתנהלות מס נכונה למחזיקי ביטקוין


קניית מטבעות קריפטוגרפיים הפכה בשנים האחרונות להשקעה חמה ביותר ומעבר לסיכונים הכרוכים בכך, מדובר באפשרות לייצר תשואה משמעותית. הביטקוין, ראשון המטבעות הקריפטוגרפים, הוא מטבע עם פוטנציאל רווחי אדיר, אך חשוב להבין שלצד אחוזי התשואה הגבוהים, יש גם סיכון לא מבוטל ורשות המסים בארץ מגדירה את המטבע הספוקלטיבי כהשקעה בסיכון גבוה.


מס על ביטקוין

לא נתעכב על השאלה האם כדאי להשקיע בביטקוין או לא, אלא נרצה להתמקד דווקא בעמדתה של מדינת ישראל לנושא ובפרט בכל הנוגע להיבטי המיסוי של הביטקוין. בכתבה הבאה נביא בפניכם סקירה מקיפה על מיסוי הביטקוין בישראל ובכלל זאת: כיצד עובד המיסוי, כמה מס משלמים, מה עמדתה של רשות המיסים בנוגע לביטקוין, ממה כדאי להיזהר ומה חשוב לדעת. כדי שגם אתם תוכלו להתנהל באופן מושכל ובטוח עם הכסף שהרווחתם מהמטבעות הוירטואליים.


האם הביטקוין חוקי בישראל?

כן, הביטקוין חוקי לחלוטין. מאחר ואין חוק בארץ האוסר על השימוש בביטקוין, כל אחד יכול לקנות, למכור או להשתמש בביטקוין ככל העולה על רוחו בדיוק כמו כסף רגיל. אותם ההגבלות שחלות על שימוש בכסף רגיל, כמו איסור הלבנת הון, העלמת מס, שימוש לצרכים פליליים וכו' חלות גם על הביטקוין.

מיסוי ביטקוין בישראל: איך זה עובד

עד פברואר 2018, אז פרסמה רשות המיסים עדכון רשמי בנוגע לביטקוין, לא היה ברור כמה מס צריך לשלם על החזקת הביטקוין, אם בכלל. לכאורה, הביטקוין הנו כסף דיגיטלי עם תכונות של כסף רגיל, אך בפועל משום שמטבע זה איננו מונפק על ידי מדינה או בנק וכיוון שאין לו גיבוי או פיקוח, מדינת ישראל אינה רואה בו כסף (הוא אינו מטבע חוץ).


המיסוי יחול רק במידה ותחליטו למכור את הביטקוין, כלומר כל עוד הוא אצלכם ואינכם סוחרים בו, לא תידרשו לשלם מיסים. התשובה לשאלה מתי כן צריך לשלם מיסוי על הביטקוין תלויה בנסיבות שיפורטו בהמשך, אך בכל אופן, לא כדאי להסיק מסקנות לבד, אלא להתייעץ עם איש מקצוע - עורך דין, יועץ מס או רואה חשבון.

בגדול, מדובר בפעילות חוקית, אך מתוקף העובדה שהרגולציה והפיקוח עליה מועטים ובמקומות מסוימים בעולם, כלל לא קיימים, אתם כמשקיעים ישנים וחדשים, חשופים לסיכונים.

אנשים עלולים להשתמש במטבע להלבנת הון, העלמת מס, פעולות מרמה, טרור ועבריינות וזו, בין היתר, הסיבה שבנק ישראל, המפקח הראשי על הבנקים, הוציא הודעה רשמית לפיה רשאים הבנקים לסרב לשתף פעולה עם עסק שמקבל תשלומים על ידי ביטקוין. כך או כך, חשוב שתבינו שככלל מיסוי חל על ביטקוין רק במקרה של מכירתו וישנם הבדלים בין אנשים פרטיים שסוחרים בביטקוין לבין מנהלי חברות ועסקים שמשתמשים בו למטרות עסקיות.

משלמים מס על הביטקוין

מיסוי מטבעות וירטואלים

עמדתה של רשות המיסים בנוגע למטבעות וירטואליים ובפרט לגבי ביטקוין פורסמה לראשונה בנייר טיוטה בחודש ינואר 2017, שאז הודיעה רשות המיסים כי מי שמכר ביטקוין מחויב לדווח על העסקה תוך 30 ימים ולשלם מס רווח הון של כ-25%. אם זה עסק, יחול עליו מס שולי, של עד 47%. אז התעוררה מחלוקת לגבי השאלה מתי מדובר בפעילות הונית ומתי מדובר בפעילות עסקית אשר חייבת במס שולי, כאמור לעיל ולא זאת בלבד, אלא שנושא המע"מ על ביטקוין כלל לא הוסדר בטיוטה זו.

בחודש פברואר 2018 פרסמה רשות המיסים הודעה רשמית, שחידדה את עיקרי הטיוטה והסבירה, כי לפי עמדתה, הביטקוין איננו מטבע ולכן כאשר מוכרים אותו מדובר בעסקה שמחייבת תשלום מס על הרווח – מס הון או מס שולי. מה שכן, תשלום מע"מ יהיה רק במידה ומדובר בפעילות עסקית.


מי שהשקיע פרטנית ולא לטובת עסק לא יחול עליו מס הכנסה, אלא במעמד המכ